2012/07/25
autor: Kancelaria LSW
kategorie: Offline, Social media

Kontynuujemy cykl publikacji o tym gdzie, dlaczego i jak można fotografować. W tym poście dowiecie się, czy fotografowanie w przestrzeni publicznej jest dozwolone, a także czym jest przestrzeń publiczna.

Co do zasady, fotografowanie miejsc publicznych (lub w miejscach publicznych, czyli w przestrzeni publicznej) jest dozwolone. Trudno jednak jednoznacznie określić, czym jest przestrzeń publiczna, bowiem prawo jej nie definiuje.

W uproszczeniu można powiedzieć, że przestrzenią publiczną są wszystkie te miejsca, które nie stanowią własności prywatnej. Przestrzenią publiczną z reguły będą więc drogi, ulice, place, budynki i budowle stale dostępne będące przedmiotem własności publicznej, elementy przyrody i krajobrazu przyrodniczego (lasy, łąki, jeziora, plaże, góry i inne) itp. Z kolei budynki, lokale, obszary stanowiące własność prywatną nie będą przestrzenią publiczną nawet jeśli są ogólnodostępne (takie jak centra handlowe, kina, kawiarnie, sklepy, restauracje i inne). Podobnie obiekty zamknięte stanowiące własność Skarbu Państwa (jednostki wojskowe, urzędy itp.), nawet gdy są publicznie dostępne, nie są przestrzenią publiczną.

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w aplikacji mobilnej akcji “Fotografowanie dozwolone”, która zawiera poradnik o prawach fotografa. Łącznie opracowaliśmy 32 najpopularniejsze pytania, które zadaje sobie każdy fotograf.

Autorzy: Sylwia Duszyńska, Michał Sałajczyk, Maciej Kubiak – z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Brak komentarzy do "Prawo fotografa: czy fotografowanie w przestrzeni publicznej jest dozwolone? Co to jest przestrzeń publiczna?"
© 2009 by TheStory Digital Branding