2012/07/18
autor: Kancelaria LSW
kategorie: Offline, Social media

Kontynuujemy cykl publikacji o tym gdzie, dlaczego i jak można fotografować. W tym poście dowiecie się, czy możemy fotografować ludzi na ulicy i publikować takie zdjęcia.

Co do zasady, fotografowanie ludzi na ulicy dla własnych potrzeb jest dozwolone, jeżeli są jedynie elementem tła. Fotografowanie indywidualnych osób wymaga natomiast co do zasady uzyskania ich zgody (ponieważ może ono naruszać ich prawo do prywatności). Za domniemane wyrażenie zgody można w szczególności uznać sytuację, w której osoba, której robimy zdjęcie, pozuje do niego, uśmiecha się i nie sprzeciwia temu działaniu. Nawet, gdy wydaje nam się, że dana osoba wyraża zgodę na fotografowanie, nie powinno się robić jej zdjęć w sposób nachalny, inwazyjny, przeszkadzający danej osobie w jej czynnościach.

Natomiast publikowanie takich zdjęć jest dozwolone, o ile nie naruszymy przy tym praw innych osób, w szczególności ich prawa do prywatności i praw do wizerunku.

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w aplikacji mobilnej akcji “Fotografowanie dozwolone”, która zawiera poradnik o prawach fotografa. Łącznie opracowaliśmy 32 najpopularniejsze pytania, które zadaje sobie każdy fotograf.

Autorzy: Sylwia Duszyńska, Michał Sałajczyk, Maciej Kubiak – z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Brak komentarzy do "Prawo fotografa: czy możemy fotografować ludzi na ulicy i publikować takie zdjęcia?"
© 2009 by TheStory Digital Branding