2012/07/11
autor: Kancelaria LSW
kategorie: Offline, Social media

Kontynuujemy cykl publikacji o tym gdzie, dlaczego i jak można fotografować. W tym poście dowiecie się, kiedy nie można fotografować osób powszechnie znanych.

Osoby powszechnie znane można fotografować w zasadzie na takich samych zasadach jak osoby prywatne (zob. pytanie nr 25). Publikowanie zdjęć zawierających wizerunek osób znanych nie będzie jednak, wbrew zasadom ogólnym, wymagać zgody tej osoby, o ile zdjęcie to wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych (czyli w związku z wykonywaniem przez nią działalności, która uzasadnia uznanie tej osoby za „osobę powszechnie znaną”). A zatem w każdym innym przypadku (tj, gdy zdjęcie osoby powszechnie znanej nie ma związku z jej funkcja czy działalnością publiczną) – zostało wykonane w sytuacji prywatnej – wymagane jest uzyskanie zgody na taką publikację.

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w aplikacji mobilnej akcji “Fotografowanie dozwolone”, która zawiera poradnik o prawach fotografa. Łącznie opracowaliśmy 32 najpopularniejsze pytania, które zadaje sobie każdy fotograf.

Autorzy: Sylwia Duszyńska, Michał Sałajczyk, Maciej Kubiak – z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Brak komentarzy do "Prawo fotografa: kiedy nie można fotografować osób powszechnie znanych?"
© 2009 by TheStory Digital Branding