2012/06/06
autor: Kancelaria LSW
kategorie: Offline, Social media

O tym, czy mogę wrzucić fotkę na Facebooka, czy dodać na Pinterest. W tym poście dowiecie się, czym tak naprawdę jest naruszenie wizerunku osoby.

Fotografowanie osoby fizycznej nie narusza jej prawa do wizerunku. Możemy jednak naruszyć w ten sposób inne jej dobra osobiste, takie jak prawo do prywatności, prawo do nietykalności, nienaruszalności mieszkania, miru domowego lub inne (jeżeli np. wykonujemy zdjęcia tej osobie bez jej zgody w sytuacji prywatnej, wchodząc na prywatny grunt lub do domu, itp.).

Naruszeniem wizerunku danej osoby będzie natomiast niemal zawsze rozpowszechnianie (publikowanie) zrobionego jej zdjęcia bez jej zgody, niezależnie od tego, gdzie i za pomocą jakiego medium ono nastąpi (w gazecie, na blogu – jeśli jest on dostępny również dla innych użytkowników sieci, na portalach społecznościowych itp.). Należy więc podkreślić, że niezależnie od tego, czy fotografowanie w danym miejscu czy okolicznościach jest dozwolone, to rozpowszechnianie fotografii, na których utrwalono wizerunek osób fizycznych, niemal zawsze wymagało będzie uzyskania zgody takich osób (o wyjątkach piszemy poniżej).

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w aplikacji mobilnej akcji “Fotografowanie dozwolone”, która zawiera poradnik o prawach fotografa. Łącznie opracowaliśmy 32 najpopularniejsze pytania, które zadaje sobie każdy fotograf.

Autorzy: Sylwia Duszyńska, Michał Sałajczyk, Maciej Kubiak – z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Brak komentarzy do "Prawo fotografa: czy fotografując osobę naruszamy jej prawa do ochrony wizerunku?"
© 2009 by TheStory Digital Branding